а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

звуков

звукови
Вид збор: Придавка
Што се однесува на звук; што се состои од звуци.
Англиски: tonal
Изведенки
звуковен прид.
звуковни
Пример: звуковно шарени проекти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи