а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

звање

мн. звања
Вид збор: Именка, среден род
Степен во дејност, во професија.
Англиски: title
Примери:
Тој веќе има звање редовен професор.
Неговото звање е помошник пилот.
академско звање
стручно звање
Изрази
Почесно звање - звање што се дава во знак на почест, на признание.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи