а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

званичен

званични
Вид збор: Придавка
официјален, службен
Англиски: official Српски: званичан
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
званични гости
Изведенки
званично прил.
официјално, службено
Пример: Тој е дојден званично.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи