а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збушави

збушават
Вид збор: Глагол, свршен
бушави
Примери:
Таткото го погали по главата и малку му ја збушави косата.
Изведенки
1. збушавува несв.
збушавуваат
2. збушавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи