а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збучи

збучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш почне да бучи.
Англиски: roar Албански: buçit, ushton
Примери:
Збучи стар автобус.
2. (само во 3 л.) му бучи
Англиски: roar Албански: ushton
Примери:
Станав набрзина и ми збучеа ушите.
Изведенки
1. збучува несв.
збучуваат
2. збучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи