а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збуца

збуцаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш ненадејно буцне, забоде нешто.
Англиски: prick Албански: shpoj
Примери:
Не внимаваше и ја збуца иглата во прстот.
2. забоде, убоде
Англиски: pierce Албански: çan
Примери:
Ја збуца виљушката во месото.
3. Силно подбуцне некого.
Англиски: spur Албански: mamuze
Примери:
Жената го збуца мажот со лактот.
Збуцај го да стане.
4. За рогато животно - одеднаш почне да буца.
Англиски: stab Албански: godit
Примери:
Се збуцаа козите.
5. (се збуца) Почне да боде.
Албански: thumboj
6. (се збуца) Почне да се напаѓа со некого.
Англиски: attack Албански: sulmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Двајцата се збуцаа, но брзо се разделија.
Изведенки
1. збуцува несв.
(се) збуцуваат
2. збуцување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи