а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збутка

збуткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да бутка.
Англиски: push Албански: filloj të shtyj
Примери:
Ги збуткаа учениците од двете страни на ходникот за да може да се помине.
2. (се збутка) Почна да се бутка.
Англиски: shove Албански: fillon të shtyhet
Примери:
Се збуткаа кој прв да влезе.
Изведенки
1. збуткува несв.
(се) збуткуваат
2. збуткување ср.
глаг. им.