а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збутан

збутаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 45773
1. Што тешко може да се најде.
Англиски: hidden
Примери:
Збутан крај од градот.
збутана продавница
2. Што е несигурен, збунет.
Англиски: confused
Употреба: Преносно значење
Примери:
збутана жена, збутани соседи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК