а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збуричка

збуричкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да буричка.
Англиски: poke Албански: llapërçit
Примери:
Жената збуричка во торбата.
Збуричка во фиоката да ги најде ножиците.
2. (се збуричка) Се измеша, се заплетка.
Англиски: disorder Албански: përzi, çrregulloj
Примери:
Се збуричка работата.
Изведенки
1. збуричкува несв.
(се) збуричкуваат
2. збуричкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи