а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збуди

збудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. разбуди
Англиски: wake up Албански: zgjoj
Употреба: Народна поезија
Примери:
Жал ми е да го збудам.
2. (се збуди) се разбуди
Албански: zgjohem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи