а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збудали

збудалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18381
1. Направи некој да стане будала.
Англиски: craze Албански: çmend
Примери:
Неизвесноста ја збудали.
2. Растревожи, вчудовиди.
Англиски: alarm Албански: alarmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Збудали кога го виде со крваво лице.
3. (се збудали) Стане будала.
Англиски: craze Албански: çmend
Примери:
Се збудале од грижи.
По случката кутрата се збудале.
Изведенки
1. збудалува несв.
(се) збудалуваат
2. збудалување ср.
глаг. им.