а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збувта

збувтаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одеднаш почне да бувта.
Англиски: bang Албански: kërsas
Примери:
Збувта топ.
2. бувта
Албански: bëj zhurmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Одеднаш жената збувта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи