а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збувне

збувнат
Вид збор: Глагол, свршен
За киснато тесто - втаса, надојде.
Англиски: bulge Албански: gufoj, vjen
Употреба: Гастрономија
Примери:
Лебот збувна, подготвен е за печење.
Погачата убаво збувна.
Изведенки
1. збувнува несв.
збувнуваат
2. збувнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи