а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збува

збуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
За киснато тесто - надојдува.
Англиски: grow
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тестото збува само ако е поволна температурата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи