а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрчка

збрчкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Насобере, собере чело, кожа; направи брчки.
Англиски: wrinkle Албански: rrudhë
Примери:
Таа го збрчка челото.
Годините во туѓина му го збрчкаа лицето.
2. стутка, истутка
Англиски: wrinkle Албански: ndrydhë
Примери:
Седна и го збрчка фустанот.
3. (се збрчка) Стане со брчки.
Англиски: wrinkle Албански: rrudhet
Примери:
Од тешкиот живот младата жена предвреме се збрчка.
Ужасно се збрчка и огрде.
4. (се збрчка) се стутка, се истутка
Англиски: wrinkle Албански: rudhet, ndrydhet
Изведенки
1. збрчкува несв.
(се) збрчкуваат
2. збрчкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи