а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрчкан

збрчкани
Вид збор: Придавка
1. Што е со брчки.
Англиски: wrinkled
Примери:
Збрчкана старица.
Збрчкани раце.
2. истуткан
Англиски: wrinkled
Примери:
Збрчкана кошула.
Збрчкани алишта.
Изведенки
збрчканост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи