а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрчи

збрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Одеднаш ненадејно почне да брчи.
Англиски: hum
Примери:
Збрчеа пчели во кошницата.
Се даде знакот за старт и моторите збрчеа.
Изведенки
1. збрчува несв.
збрчуваат
2. збрчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи