а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрца

збрцаат
Вид збор: Глагол, свршен
Одеднаш брцне нешто некаде.
Англиски: stick
Примери:
Детето несмасно го збрца прстот во растопеното чоколадо.
Ја збрца раката во џебот и извади ливче.
Изведенки
1. збрцува несв.
збрцуваат
2. збрцување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи