а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрмчи

збрмчат
Вид збор: Глагол, свршен
За инсект, машина - одеднаш ненадејно почне да брмчи.
Англиски: hum
Примери:
Му збрмчи бумбар негде околу цвеќињата на балконот.
Моторот збрмчи покрај него.
Изведенки
збрмчува несв.
збрмчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи