а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрложи

збрложат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Збуни некого.
Англиски: confuse Албански: habis
Употреба: Разговорно
Примери:
Ненадејното невреме ги збрложи луѓето.
2. (се збрложи) Се збуни.
Англиски: confuse Албански: habitem
Употреба: Разговорно
Примери:
Селаните кога слушнаа, се збрложија.
Изведенки
1. збрложува несв.
(се) збрложуваат
2. збрложување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи