а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрливи

збрливат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Побудали некого.
Англиски: make crazy Албански: çmend
Примери:
Несреќната случка ја збрливи жената.
Постапката на синот ги збрливи родителите.
2. зашемети
Англиски: dizzy Албански: trullos
Примери:
Деноноќното учење го збрливи и не можеше да се појави на испит.
3. (се збрливи) се брливи
Англиски: go mad Албански: çmendem, hallakatem
Примери:
Се збрливи од постојаното ѕвонење на телефонот.
4. (се збрливи) Стане брлив.
Англиски: go mad Албански: çmendem, hallakatem
Примери:
Овцата се збрливи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи