а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збркан

збрканиот
Вид збор: Придавка
Што е збунет, конфузен.
Англиски: confused
Примери:
збркана старица, збркани првачиња
Изведенки
1. збркано прил.
Пример: Седна и збркано се насмевна.
2. збрканост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи