а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збрише

збришат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разурне, срамни со земјата.
Англиски: erase Албански: zhduk, shlyej
Примери:
Ветрот ги збриша тукушто насадените цвеќиња.
Болеста како да го збриша половина село.
2. Избега, наеднаш го снема.
Англиски: run away Албански: humbem, ik
Употреба: Разговорно
Примери:
Кога виде што треба да работи, збриша и повторно не се појави.
Изведенки
1. збришува несв.
збришуваат
2. збришување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи