а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збратименост

(едн.) збратименоста
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на блискост, пријателство, братство.
Англиски: fraternization
Примери:
Збратименоста на градовите овозможи блиска културна соработка.
Збратименоста со тоа семејство многу му помогна во најтешките моменти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи