а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборувач

мн. зборувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што зборува.
Англиски: speaker
Примери:
Роден зборувач.
Став на зборувачот.
Зборувачот самиот избира со какви средства ќе ја искаже својата мисла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи