а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збороформа

мн. збороформи
Вид збор: Именка, женски род
форма на зборот
Англиски: word form
Употреба: Лингвистика
Примери:
употребата на збороформите и на лексиката
FlexiMac
 менување на македонски глаголи