а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборообразување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Образување, изведување зборови.
Англиски: word formation Албански: fjalëformim
Употреба: Лингвистика
2. Проучување на образувањето зборови во јазикот.
Англиски: word formation Албански: fjalëformim
Употреба: Лингвистика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи