а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборовен

зборовни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на збор, што е составен од зборови.
Англиски: lexical
Употреба: Лингвистика
Примери:
зборовен фонд
Зборовно богатство на јазикот.
зборовни групи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи