а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборне

зборнат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже нешто малку.
Англиски: talk
Примери:
Зборни нешто, цело време молчиш.
Таа не зборна, само климна со главата.
Грлото му се стегна, не можеше да зборне.
Сѐ уште ѝ беше лут, не ѝ зборна.
Изведенки
1. зборнува несв.
зборнуваат
2. зборнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи