а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборлив

зборливи
Вид збор: Придавка
1. Што зборува многу, што сака да зборува.
Англиски: talkative
Примери:
Пријатен, зборлив и гостољубив човек.
Сите го сакаа, зборлив, па и мајтапчија.
2. дрдорлив
Англиски: chatty
Примери:
Зборлива жена.
Позборлив од него нема.
И двете јатрви се исти, зборливи озборувачки.
Изведенки
зборливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи