а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборливец

мн. зборливци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што зборува многу.
Англиски: blabber
Примери:
Тој е филозоф, голем зборливец.
Изведенки
зборливко м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи