а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збори

(се) зборат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се бори.
Англиски: wrestle Албански: mund, kacafyt
Употреба: Спорт
Примери:
Одеднаш две деца се зборија.
Судијата означи почеток и борачите се зборија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи