а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборен

зборниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што е поврзан со собир, собор.
Англиски: assembling
Примери:
Зборно место им беше стариот даб.
зборно место
FlexiMac
 менување на македонски глаголи