а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зборави

(се) зборави
Вид збор: Глагол, свршен
(ми ти, му... се) Стане лошо некому во стомакот, се смачи.
Употреба: Безлично
Примери:
Од ручекот ми се зборави.
Им се зборави од многуте слатки што ги изедоа.
Изведенки
1. зборавува несв.
2. зборавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи