а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зболи

зболат
Вид збор: Глагол, свршен
Заболи силно одеднаш.
Англиски: hurt
Употреба: Медицина
Примери:
Скокна две скали одеднаш и го зболе глуждот.
Ме зболе забот.
Изведенки
1. зболува несв.
зболуваат
2. зболување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи