а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збодне

збоднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. бодне
Англиски: prod Албански: stimuloj
Примери:
Двајцата ги збоднаа коњите и за два часа беа во селото.
2. Натера некого да побрза.
Англиски: urge Албански: nxis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Да го збоднеме адвокатот да го забрза предметот.
3. (се збодне) се забрза
Англиски: speed up Албански: nxitoj
Примери:
Се збоднаа коњите и прав се крена.
Изведенки
1. збоднува несв.
(се) збоднуваат
2. збоднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи