а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збодина

збодинаат
Вид збор: Глагол, свршен
бодина
Англиски: rush
Примери:
Јавачот упорно го збодинаше коњот.
Коњот збодинаше како луд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи