а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збогум

Вид збор: Прилог
Поздрав при разделба.
Англиски: bye
Примери:
Збогум, пријателу мој.
Изрази
Земе / си земе збогум - се поздрави на разделба, се збогува.
Речи му збогум - откажи се од нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи