а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збогува

(се) збогуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се поздравува при разделба, се простува.
Англиски: say goodbye
Примери:
Му остана време уште да се збогува.
Со солзи во очите се збогуваше од родниот крај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи