а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збогување

мн. збогувања
Вид збор: Именка, среден род
1. поздрав
Англиски: farewell Албански: përshëndetje, ndarje
Примери:
Замина без збогување.
2. разделба
Англиски: parting Албански: ndarje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа средба беше нивното збогување.
На збогување погледот му беше матен и влажен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи