а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зблуе

Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3. л. едн. ми, ти, му ... се) Почувствува нагон за повраќање.
Англиски: puke
Употреба: Безлично
Примери:
Не можам да гледам отворени рани, ќе ми се зблуе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи