а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зближи

зближат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4618
1. За предмет - направи да биде нешто поблиску, приближи.
Англиски: draw closer Албански: afrohet
Примери:
Ги зближија двата кревета и се доби еден брачен.
Зближи ги столовите еден до друг.
2. За човек - направи да има блиски, пријателски односи.
Англиски: draw near Албански: afrohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Несреќата ги зближи.
Желбата за читање и пишување ги зближи.
3. (се зближи) Стане близок со некого, се спријатели.
Англиски: befriend Албански: bëhem shok
Примери:
Многу брзо тој се зближи со него.
Некогашните непријатели постепено се зближија.
Војниците се зближија со селаните.
Изведенки
1. зближува несв.
(се) зближуваат
2. зближување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК