а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збитолист

збитолистиот
Вид збор: Придавка
Што има густи лисја.
Албански: gjetheshpesht
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
Примери:
Одвај го забележа од зад збитолисната грмушка.
Збитолисти врбови ветки.
збитолист дрен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи