а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збиток

мн. збитоци
Вид збор: Именка, машки род
Несмасен, куси дебел човек.
Примери:
Тој беше збиток со споени веѓи и без врат.
Тешко можеше да му се спротивстави на тој збиток.
Изведенки
збиточе ср.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи