а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збирштина

мн. збирштини
Вид збор: Именка, женски род
Куп нешта без вредност.
Англиски: pile of junk
Употреба: Разговорно
Примери:
Книгата е збирштина од неуспешни поетски обиди.
Во гаражата чуваа збирштини од сѐ и сешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи