а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збирка

збиркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Собира по малку.
Англиски: collect
Употреба: Деминутив
Примери:
Едно момче збиркаше камчиња на плажата.
Во слободното време со посебна страст збиркаше мали бардачиња.
Изведенки
збиркање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи