а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збирка

мн. збирки
Вид збор: Именка, женски род
Збир на повеќе предмети, нешта од ист вид што обично имаат некаква вредност.
Англиски: collection
Примери:
Збирка од уметнички слики.
Ова издание претставува збирка од неговите најуспешни остварувања.
збирка раскази, поетска збирка
филателистичка збирка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи