а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збиралиште

мн. збиралишта
Вид збор: Именка, среден род
Место каде што се збираат луѓе, а поретко и животни.
Англиски: meeting place
Примери:
Колибата стана збиралиште на бездомници.
Контејнерите станаа збиралишта на кучиња скитници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи