а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збидне

(се) збиднат
Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3. л.) Се исполни, се случи, стане реалност.
Англиски: happen, realize
Примери:
Неговите очекувања се збиднаа.
Како што предвидуваше, така се збидна.
За она што веќе се збиднало, нема враќање.
Изведенки
збиднува несв.
(се) збиднуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи