а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

збигороса

збигоросаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Фати бигор, бигороса.
Англиски: calcify Албански: gëlqerizoj, zë bigur
Примери:
Тенџерето збигоросало.
2. Нанесе бигор на нешто.
Англиски: calcify Албански: gëlqerizoj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тврдата вода брзо ги збигороса садовите.
Дождовите ги збигоросаа стаклата на прозорците.
3. скисели
Англиски: rot Албански: tharbëroj
Употреба: Гастрономија , Преносно значење
Примери:
Виното збигороса.
4. Стане полн со јад, мака.
Англиски: embitter Албански: shtangoj, zehëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога чу, стариот збигороса.
5. (се збигороса) Собере бигор.
Англиски: calcify Албански: gëlqerizoj
Примери:
Ѓезвето многу бргу се збигороса од нашава вода.
Сокот ако не е на студено, ќе се збигороса.
Изведенки
1. збигоросува несв.
(се) збигоросуваат
2. збигоросување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК